Fashion

Transitioning into early fall

August 22, 2019

Summer is slowly coming to an end, although I am sad to say goodbye to the warm and sunny weather, beach days, and vacation, I am also excited for the fall. The season of change, crispy weather and new and beautiful beginnings. Few days ago I visited Tom Tailor store, to see their new fall-winter collection that just hit stores, and all I can say is that I am in love.

Darker tones yet colorful, soft knitwear, romantic dresses and beautiful coats and jackets is what the new collection is made out. Choosing what to show you was really hard, since I liked so many pieces (but don’t worry I’ll show you few more things on my instagram page).

For this week post I wanted to give you an outfit idea for the upcoming weeks. If you are going back or starting college/university or work, this outfit is perfect for it. I choose a knitted midi dress, with 3/4 sleeves, which is perfect for the upcoming weather when it’s still warm during the day but gets chillier in the evening. Since it’s still warm I decided to wear the dress with bare legs, but this dress will also go great with a pair of tights. Combined the dress with black combat boots, and since it gets colder in the evenings I choose a navy blue knitted jumper to go with it. Not only is it super soft it also keeps you warm.

I hope you liked this outfit and that it inspired you for your autumnal outfits. Let me know if you purchase some of the products.


На летото полека му се ближи крајот, иако сум тажна да се поздравам со сончевото и топло време, деновите поминати на плажа и одморите, исто така сум возбудена за доаѓање на есента. Време на промени, свежо време и почеток на нови и убави нешта. Пред неколку дена ја посетив продавницата на Том Тејлор, да ја разгледам новата есенска и зимска колекција која само што пристигна, и се што можам да кажам е дека се вљубив.

Потемни тонови но сепак разнобојни, плетени џемпери, романтични фустани и прекрасни јакни и палта е она што ја сочинува новата колекција. Тешко беше да се одлучам што да ви покажам во овој пост, бидејќи многу парчиња ми се допаднаа (но на мојот инстаграм профил ќе споделам уште некоја комбинација).

За овонеделниот пост сакав да ви дадам идеја за комбинација за наредните неколку недели. Ако се враќате или почнувате на факултет или работа, оваа комбинација е совршена. Избрав плетен миди фустан со ракави на 3/4, кој е одличен за следниот период кога е сеуште топло во текот на денот а навечер заладува. Бидејќи сеуште е топло, одлучив да не носам хулахопки иако фустанот би одел супер со нив. Го искомбинирав со црни чизми и бидејќи во попладневните часови заладува избрав темна сина јакна. Која не само што е премека него исто така топли.

Се надевам дека ви се допадна оваа комбинација и ве инспирира за што да носите оваа есен. Кажете ми доколку купите некој од парчињата.

 

Outfit: Tom Tailor

You Might Also Like