Fashion

Ocher yellow & navy blue

April 1, 2018

With spring already here, I want to awake the positivity that this season brings. For each of my blog posts, me and my dear friend and official photographer Simone Kalica spend hours picking and deciding a shooting location. And since I am back in my hometown, there is no perfect place than the streets of my town. 

We are awakening the spring with this unusual shirt in ocher yellow with a classic pair of navy pants with white stripes. By investing in a combination such as this, be sure that it will be trendy in next few seasons. Not to forget, here are my favorite Gucci sleepers, that many people hate but I love them so much. Not only the are super comfortable (literally foot heaven) but they also go perfect with most type of outfits.

The shirt itself is really unique and stands out but to make it more vibrant I decide to add a very simple necklace. And lastly not to forget a pair of sunglasses to hide from the sun. Here this fashion story ends, but only temporarily, because you can continue the story with your comments down bellow.


Пролетта е на самиот праг, па сакав да ја разбудам позитивноста кое ова годишно време ја носи. За секој пост, јас и мојата драга пријателка и официјална фотографка Симонe Калица трошиме долги мигови на размислување каде да фотографираме.

Ја будиме пролетта со оваа необично интересна блуза во окер жолта боја комбинирана со класичен дезен на пантолони со моден крој од новата сезона во теѓет боја со бели штрафти. Доколку инвестирате во оваа комбинација сметајте дека ќе биде актуелна во следните неколку сезони. Да не заборавам, тука се и моите омилени Гучи папучи, кои многу ги мразат но, јас ги обожавам. Не само што се удобни (буквално рај за стапалото) туку и добро се комбинира со аутфити од најразличен стил и тип.

 

Блузата сама по себе е доста уникатна и интерсна, но за да не биде толку празна се одлучив да ставам и една едноставна огрлица. И за крај добар пар на очила за сонце. Тука, оваа модна приказна завршува, но само привремено бидејќи вие можете да ја продолжите со Вашите коментари во ова наше онлајн катче.

Photography: Simone Kalica

Top: Romwe here

Pants: Romwe here

Shoes: Gucci here

Bag: Marc Jacobs here

Necklace: Massimo Dutti

Sunglasses: Burberry

You Might Also Like

 • Natasa Gorgievska Lozanoska April 2, 2018 at 8:48 pm

  Zdravo,Teona
  Redovno te sledam i mnogu mi se dopaga tvojot blog,posebno nacinot i stilot na koj pisuvas i normalno sekoja tvoja modna kombinacija.
  Mi se dopadna ovaa sto e na posledniot post,otvoriv da vidam od kade e kupeno i kolku cina.I bluzata i pantolonite cinat po 6 dolari ,poveke od odlicna cena.Dosega nikogas ne sum kupuvala preku internet,nemam doverba vo proizvodite koi ke bidat dostaveni.Ti gi imas kupeno preku internet ili samo preporacuvas od kade bi mozelo da se kupat?Ako si gi kupila preku internet mozis da mi kazis za kolku vreme e izvrsena dostavata?I sto mu preporacuvas na nekoj kako mene koj e skeptik za kupuvanje preku internet i ima malku pokonzervativ pristap?
  Ti blagodaram

  • Teona Mango April 3, 2018 at 4:13 pm

   Здраво Наташа, ти одговорив на твојот мејл на истото прашање 🙂

 • Goran Ropi April 3, 2018 at 5:14 am

  Da go koristis svetloto na sonceto zaseneto so granki,bravo.Nadvor od osnovnite pravila.Prirodno.

  • Teona Mango April 3, 2018 at 3:08 pm

   Фала, Горан.