Fashion

Love fall most of all

November 19, 2017

One more fall look book from me. Because sweaters and capes are my favorite, warm blankets and tea are my new best friends while reading new books or watching movies and series, because the umbrella is the most important thing you take with you when leavening the house, besides the keys haha. Cozy season has officially began.

Here are my newest closet additions for this season: Gingham is back in style. Checked design is coming back to our closets in the classical black and white combination, that can easily be connected with the elegant style of Audrey Hepburn. This season we also have the gingham print on shirts, blouses, dresses, shoes and accessories.

I chose this gingham pants from Romwe, that can be easily combined with a neutral top, flat shoes or boots. For the really cold days I choose an oversized jacket. I suggest a leather jacket for a more casual look, also this pants would look great with a white shirt and a blazer when you need a more formal look.

I almost forgot, have a cozy fall and enjoy every moment of it.


Уште една есенска модна приказна од мене. Бидејќи џемперите и наметките ми се омилени, топлите ќебиња и чајот се новите најверни пријатели со кои уживаш читајќи ги новите книжевни или филмски фаворити, зошто чадорот е најважното нешто што го земаш кога излегуваш од дома, покрај клучевите….хаха. Официјално сезоната на ушушкување е во полн ек.

Еве ги и модните новини кои оваа сезона ги носи: Голем камбек на гинхам дезенот. Карото во нашите гардеробери се враќа во класична црно бела комбинација, која лесно ја поврзуваме од елегантниот стил на Одри Хепберн. Оваа сезона плус го има на маиците, кошулите, фустаните, чевлите и модните додатоци.

Јас избрав пантолони од Romwe кои лесно се комбинираат со неутрален топ, ниски чевли или чизмички. За вистински ладните денови од доцната есен избрав предимензионирано палто како наметка. Предлагам кежуал верзија со кожна јакна…а овие пантолони би биле одлично комбинирани со бела кошула и сако за некоја прилика кога треба да изгледате деловно. И да не заборавам…имајте ушушкана есен и уживајте во секој миг од неа.

Photography: Simone Kalica

Coat: Michael Kors here (similar)

Sweater: Romwe here

Pants: Romwe here

Shoes: Gucci here

You Might Also Like

 • Chloe November 20, 2017 at 7:24 pm

  This is such a chic look! I LOVE your loafers and grid printed pants! I’ve always wanted those pants! 🙂

  xo, Chloe // https://funinthecloset.com/florals-for-fall/

  • Teona Mango November 20, 2017 at 11:28 pm

   Thank you very much 🙂

 • Zoey.A November 21, 2017 at 1:17 pm

  oh i love this photoshoot!!high end!! <3
  http://keepitfeisty.com

  • Teona Mango November 21, 2017 at 6:24 pm

   Thank you very much xx

 • Sharon November 21, 2017 at 3:53 pm

  This is a beautiful look! I love your pants!!

  • Teona Mango November 21, 2017 at 6:25 pm

   Thank you so much!